Plaja cu gânduri

Program FEST-FDR 2017

O nouă ediție a Festivalului European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Românești, FEST-FDR 2017, va începe duminică, 14 mai, la Timișoara. Ediția este plasată în contextul unui concept extrem de prezent în societatea contemporană: IDENTITATE.

Biletele se găsesc la Agențiile Teatrului Național: Agenția „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2 și Agenția „Sala 2”, în Parcul Civic. Orar: zilnic, orele 11 – 19. Locurile pot fi achiziționate și online, pe www.tntimisoara.com.

Programul FEST-FDR este următorul:

Duminică, 14 mai

ora 18, Sala 2                                  Deschiderea Festivalului.

Stolpersteine Staastheater, textul și regia Hans-Werner Kroesinger, Badisches Staatstheater, Karlsruhe, Germania (spectacol în limba germană cu supratitrare în limba română)

ora 21, Studio „Utțu Strugari”    M-AM HOTĂRÂT SĂ DEVIN PROST, după Martin Page, regia Antonella
Cornici

 

Luni, 15 mai

ora 19, Teatrul Maghiar                Frați de cruce, un spectacol de Liviu Lucaci, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 19, Fabrica de Bere                  BOBORUL după I.L. Caragiale, regia Sabin Popescu

ora 21, Sala 2                                    Traks, coregrafia Brahim Bouchelaghem, Zahrbat Company, Franța

ora 22, Piața Victoriei                     Arca lui Lenin, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

 

Marți, 16 mai

ora 19, Sala Mare                            O mie de motive, după Duncan Macmillan, regia Horia Suru, o producție Point, București

ora 21, Sala 2                                    Cealaltă țară, adaptare după trei romane de Herta Müller,  regia Alexandru Istudor, Teatrul Național Craiova

ora 22, Piața Victoriei                     Arca lui Lenin, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

 

Miercuri, 17 mai

ora 22, Piața Victoriei                     The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

ora 19, Studio „Utțu Strugari”       ANIVERSAREA, de Jeroen van den Berg, regia Traian Șoimu
ora 21, Sala 2                                     FRATȚI de Dave Williams, regia Florin Piersic jr

Joi, 18 mai

ora 18, Sala Mare                             IATĂ FEMEIA PE CARE O IUBESC de Camil Petrescu, regia Mihaela
Lichiardopol

ora 21, Sala 2                                    Toys: A dark fairy tale de Saviana Stănescu, regia Tompa Gabor, J.U.S.T. Toys Productions, S.U.A. (spectacol în limba engleză cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei                      The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

Vineri, 19 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari”     Pe jumătate cântec, textul și regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc, București

ora 21, Sala 2                                    Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu, Asociația Reciproca în parteneriat cu Federația Fabrica de Pensule și Asociația GroundFloor Group, Cluj

 

Sâmbătă, 20 mai

ora 18, Sala Mare                            O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu Hausvater

ora 21, Sala 2                                    Marți – spectacol choirtemporan de Csepei Zsolt & Echipa, regia Sipos Krisztina. Váróterem Projekt, Cluj

 

Duminică, 21 mai

ora 17, Studio „Uțu Strugari”        Nina de Matei Vișniec, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Comedie București

ora 19, Sala 2                                    Obsesii de Claudiu Sfirschi–Lăudat, după texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB

ora 21,30, Parcul Civic-Sala 2     Concert SUBCARPAȚI (Outdoor)

Luni, 22 mai

ora 19, Studio „Utțu Strugari”      OXIGEN de Ivan Vîrîpaev, regia Alexandru Mihaesc

ora 21, Sala 2                                    Artists talk, un spectacol de Gianina Cărbunariu, ARCUB și Asociația Piese Refractare, București

 

Marți, 23 mai

ora 18, Sala Mare                            București 41 – Tur retur, scenariu de Andreea Chindriș, Alexa Băcanu și Alexandru Berceanu, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat, București (spectacol itinerant)

ora 21, Sala 2                                    Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia Viktor Bodó, Teatrul Katona József Budapesta / Casa de Producție Orlai / FÜGE / Asociația MASZK, Ungaria (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei                     Groupe Urbain dIntervention Dansée extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franța/ (Outdoor)

Miercuri, 24 mai

ora 18, Sala Mare                            Efecte colaterale de A.V. Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Nottara, București

ora 21, Sala 2                                    Aglaja, dramatizare de Alina Petrică după Aglaja Veteranyi, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Compania Reactor

ora 22, Piața Victoriei                     Groupe Urbain dIntervention Dansée  –  extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franța/ (Outdoor)

 

Joi, 25 mai

ora 18, Sala Mare                             HAMLET după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater

ora 21, Sala 2                                     Închiderea Festivalului.

(D)efectul Placebo, creație colectivă, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Teatrul Național București (secțiunea FDR)

Adaugă comentariu