Plaja cu gânduri

Teatrul Național Timișoara anunță selecția spectacolelor prezente la FEST-FDR 2016

Teatrul Național din Timișoara anunță organizarea ediției 2016 a Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Românești și finalizarea selecției spectacolelor care vor compune modulul FDR al FEST-FDR.

chery-orchard-05-m

FEST-FDR se desfășoară în perioada 24 – 30 septembrie. Modificarea perioadei cu care publicul s-a familiarizat în ultimii ani a fost dictată de dificultăți birocratice care au îngreunat finalizarea secțiunii FDR,  modulul de tradiție al acestui festival al cărui concept îl reprezintă întâlnirea și dialogul dintre cele două secțiuni: spectacole pe texte românești de teatru (FDR) și spectacole internaționale și spectacole în aer liber (FEST).

La fel ca în anii precedenți, secțiunea dedicată spectacolului de teatru pe text românesc – FDR – urma să propună o panoramare a anului teatral anterior. Trebuie precizat că selecția realizată de teatrologul Oana Borș a trebuit să țină cont și să se adapteze impunerilor financiare ale acestei ediții și, în consecință, reprezintă cu precădere un punct de vedere, și mai puțin o imagine detaliată a anului teatral scurs de la precedenta ediție a festivalului.

Modulul Festivalul Dramaturgiei Românești reunește următoarele spectacole:

1.     LECŢIA de Eugène Ionesco, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

2.     STEAUA FĂRĂ NUME de Mihail Sebastian, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO – Casa Bălcescu

3.     ANTISOCIAL de Bogdan Georgescu, regia Bogdan Georgescu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

4.     PISICA VERDE de Elise Wilk, regia Bobi Pricop, Teatrul „Luceafărul” Iași

5.     AI MEI ERAU SUPER, regia Cristian Ban, Teatrul  Clasic „Ioan Slavici” Arad

6.     ANUL DISPĂRUT. 1989 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineau, Teatrul Mic București

7.     CASA CU PISICI de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban, Teatrul Mic București

8.     TIHNĂ de Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklos”

9.     SECRETUL FERICIRII de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, Godot Café Teatru și Asociația Catharsis

10.   MaRó de Csaba Székely, regia Andi Gherghe, Studio Yorick, Târgu Mureș

11.   SHAKESPEARE PENTRU ANA, un spectacol de Luminiţa Ţâcu, Centrul de Arte „Coliseum” , Chişinău

12.   ROMO SAPIENS, un spectacol de Kincses Réka, Alina Nelega, Teatrul Heimathafen din Berlin, alături de Asociația SüdOst Europa Kultur e.V., Teatrul Național Târgu Mureș, Asociația Romo Sapiens-Rudy Moca

 

 Modulul FEST propune următoarele titluri:

1.     PESCĂRUȘUL, după A.P. Cehov, regia Yaroslav Fedoryshyn, Teatrul Voskresinnia, Liov, Ucraina (spectacol în aer liber)

2.     SUMMIT_ 2.0, compania Osmego Dnia, Polonia (spectacol în aer liber)

3.     KORI KORI, compania Oposito, Franța (spectacol în aer liber)

4.     SALONUL 6. UNDERGROUND, Kiev Modern Ballet (Ucraina)

Ne vedem la toamnă!

Foto: Adrian Pîclișan / TNTm

Un comentariu

  • Răspunde Emil Calinescu |

    Am vazut Steaua fara nume in alta distributie (una de la UNATC, la Teatrul Elisabeta). Textul este delicios, as revedea oricand un spectacol facut dupa acel text.

    Altfel, imi aduc aminte cu placere de FEST-FDR-ul de anul trecut. Sper sa ajung si anul acesta la Timisoara 🙂

Adaugă comentariu